Jakie są rodzaje kruszyw do budowy dróg?

Do budowy dróg wykorzystywane są różnego rodzaju materiały – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Jakie kruszywa stosuje się najczęściej? Czym się charakteryzują? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Budownictwo drogowe korzysta z coraz nowszych technologii, które umożliwiają intensywny rozwój autostrad oraz dróg ekspresowych. Do powstawania nowych dróg potrzebne są wysokiej jakości materiały, które będą sprawdzały się jak najlepiej. Najczęściej korzysta się z materiałów sypkich, czyli kruszyw, które tworzą jedną z najważniejszych warstw powierzchni drogowych. Obecnie stanowią one główny dodatek do asfaltowych dróg.

Kruszywa używane do budowania powierzchni drogowych różnią się przede wszystkim pod względem pozyskiwania. Możemy wymienić kruszywa pochodzenia naturalnego oraz kruszywa sztuczne. Można rozróżniać również kruszywa pod względem wielkości ziaren. Wszystko to wpływa na jakość oraz rodzaj dróg, które są obecnie budowane. Oczywiście kruszywa stanowią tylko jeden z dodatków, który stosowany jest do tworzenie powierzchni drogowych.

Kruszywa naturalne

Do kruszyw naturalnych możemy zaliczyć takie materiały sypkie jak: żwir, piasek, grys czy pospółka, a także mieszanki piaskowo-żwirowe. Tego rodzaju tworzywa powstały z minerałów, które zostały rozdrobnione w wyniku erozji. Niektóre skały zostają rozdrobnione mechanicznie za pomocą specjalnych urządzeń. Mówi się wtedy o kruszywach łamanych. Naturalne materiały sypkie pozyskuje się z jezior, rzek czy z kopalni.

Do budowania dróg najczęściej wykorzystuje się piasek, który dobrze łączy się ze wszystkimi materiałami potrzebnymi do wytwarzania powierzchni drogowych. Oprócz tego stosuje się go również jako dodatek do wyrobu szkła, betonu oraz zapraw murarskich. Żwir również jest niezwykle spójnym materiałem, który dobrze sprawdza się jako dodatek w budownictwie drogowym. Jest nieco większy niż piasek i bardziej trwały.

Kruszywa sztuczne

Kruszywa sztuczne uzyskuje się poprzez procesy termiczne lub z recyklingu. Do tego rodzaju materiałów możemy zaliczyć m.in. keramzyt, glinoporyt czy gralit. Wszystkie one pozyskiwane są podczas różnych procesów produkcyjnych. Wykorzystuje się je w głównej mierze do budowy dróg, ale nie tylko. Ich zastosowanie można znaleźć również w budownictwie domów.

Materiały sztuczne posiadają podobne właściwości do tych naturalnych, lecz różnią się nieco ceną. Kruszywa sztuczne są tańsze, a do tego powstają z odpadów pochodzących z zakładów hutniczych, energetycznych oraz górniczych. To zdecydowanie wpływa na ochronę środowiska. Recykling pozwala na ciągły obieg materiału i jego użytkowanie.

Czym muszą charakteryzować się kruszywa drogowe?

Kruszywa wykorzystywane do budowania dróg powinny być trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Przede wszystkim powinny dobrze znosić wszelkie zmiany temperatur oraz dużą wilgoć. Poza tym materiały używane w budownictwie dróg muszą być odporne na odkształcenia oraz polerowanie. Nie powinny zbyt szybko ulegać zniszczeniom oraz ścieraniu.

 

Więcej informacji

Na stronie internetowej czd.com.pl dostępna jest masa asfaltowa – zobacz, jakie produkty do budownictwa drogowego znajduje się w ofercie Centrum Zaopatrzenia Drogownictwa.

One thought on “Jakie są rodzaje kruszyw do budowy dróg?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *