Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Regularne i właściwe szczotkowanie to podstawa zdrowych i dobrze wyglądających zębów. Wiele może zależeć również od szczoteczki, której używamy. Jak zatem wybrać tę najlepszą? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Często kupujemy pierwszą lepszą szczoteczkę do zębów, nie zwracając uwagi na jej właściwości. Zazwyczaj też kierujemy się wyłącznie walorami estetycznymi. Niestety takie podejście może nieść za sobą negatywne skutki. Niekiedy, od wyboru szczoteczki może zależeć stan naszego uzębienia. Powinniśmy zatem przykładać większą wagę do tego, jaki rodzaj szczoteczki wybierzemy. Jeśli nie mamy pewności możemy skonsultować się w tej sprawie z dentystą, który nam w tym pomoże.

Wybór jest naprawdę ogromny. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek – zwykłe, elektryczne, z włosiem naturalnym lub syntetycznym, miękkie lub twarde. Każdy może dostosować szczoteczkę do swoich potrzeb oraz stanu zębów. Warto również zwrócić uwagę na ich kształt oraz rozmiar. Poza tym szczoteczka powinna być dostosowana do wieku osoby, która ma ją używać. Przed zakupem warto przejrzeć różne modele.

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

To główne pytanie zadawane podczas wyboru szczoteczki do zębów. Obecnie dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne. I nic dziwnego – czyszczą one zęby dokładniej. Wykonują więcej ruchów czyszczących, a także łatwiej mogą wyczyścić trudno dostępne miejsca między zębami. Wiąże się to również z krótszym czasem szczotkowania. Należy jednak pamiętać, że i w tym przypadku musimy zadbać o właściwy dobór końcówki, która będzie odpowiednia dla naszych zębów.

Sprawdź dostępną ofertę Centrum Medycznego Sowia Wola – Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – zobacz!

Szczoteczki manualne nie wymagają żadnego źródła zasilania. Niestety nie są one w stanie wyczyścić trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Możemy wyróżnić szczoteczki o miękkim, średnim lub twardym włosiu. To szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z krwawieniem dziąseł oraz z odsłanianiem się szyjek zębowych. Obecnie uważa się, że kupując szczoteczkę najlepiej wybierać elektryczne, które lepiej czyszczą powierzchnię zębów.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając szczoteczkę przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Zbyt duża szczoteczka dla dziecka może uniemożliwiać prawidłowe szczotkowanie, a także zniechęcać malucha do mycia. W przypadku szczoteczek elektrycznych istnieje możliwość zmiany końcówek, co daje możliwość wyboru.

Ważne jest również włosie znajdujące się w szczoteczce do zębów. Możemy wybierać pomiędzy włosiem twardym, średnio-twardym oraz miękkim. Pierwsze z nich przeznaczone jest dla osób o zdrowych i mocnych zębach oraz dziąsłach, natomiast włosie miękkie powinny stosować osoby, które mają problem z krwawieniem dziąseł oraz nadwrażliwością.

Warto również zwrócić uwagę na to czy szczoteczka wykonana jest z włosia syntetycznego czy naturalnego. Te pierwsze uważa się za lepsze, ponieważ są bardziej trwałe i higieniczne. Szczoteczki z włosia naturalnego pochłaniają więcej wody. To dobre rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *